jataecardinale0 jataecardinale0
  • 26-11-2018
  • Mathematics
contestada

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was $8.10. How much did each pound of strawberries cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-11-2018

Divide the total cost by the number of pounds bought:


8.10 / 4.5 = 1.80


It cost $1.80 per pound.



Answer Link

Otras preguntas

Pride and Prejudice 1. At the end of Pride and Prejudice, Darcy can best be described as __________. A. disrespectful B. humble C. proud D. vulgar 2. What hap
Answer ppppppllzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
what is the answer for 144 divided by 12?
what is love realy the love of someones personality or ther body
How do you solve 5x-10y=7 X-2y=3
Write a cumulative sentence describing Atticus.
Why does the term "gilded age" accurately describe the period of the late 1800s?
if you watch a star other than Polaris for two hours, how many degrees will it appear to rotate in the sky during that time? Select one: a. 60 degrees b. 0 degr
how do i do this?? please help
Gary has enough money to buy at most 5.5 pounds of potatoes. The potatoes are 50 cents per pound. How much money does Gary have?
ACCESS MORE