Respuesta :

Set up an equation to solve for the tax rate, x:

[tex]350(x) = 22.75\\x = \frac{22.75}{350}\\x = 0.065\\x = 6.5%[/tex]


We can conclude that the tax rate on the computer was 6.5 percent.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico