weitz257 weitz257
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If each pound of beef cost $2.59 how much does 3 1/4 pounds cost ?

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$8.35

Step-by-step explanation:

2.59*3 = 7.70

2.59/4 = .65

7.70+.65= $8.35

Answer Link

Otras preguntas

What is the center of dilation in this image? ASAP
solve for x 4x-2(x+1)=3x+10 I just need someone to explain the steps:)
PLEASE HELP I NEED IT RIGHT NOW!!!write an algebraic expression for the product of a number x and 4
what is the console.log function for?​
To convert m into km we divide a number by​
Using the distributive property to solve linear equations 4-2(x+7)=3(x+5)
help me pls im struggling in this ela class rn istg and im cramping
14 divided by 3.92!!!!
A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
A company sold products worth $15,000 to a customer in December. The company’s sales terms require the customer to pay the company in 30 days. The company’s inc