Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

20 POINTS AND BRAINLIEST! Please help, questions are in the pictures!
What function do proteins preform in the cell membrane •They brake down macromolecules into their monomer components •They use DNA coding to make of RNA •They
I need help, look at the picture.
Simplify Square root of 49^8
Which of these is a tax form that employers send to their employees? A. W-2 form B. 1040EZ form C. Tax schedule form
Which group did Cyrus the Great overthrow when he founded the Persian Empire? PLEASE HELP A. Eygptians B. Medes C. Greeks D. Babylonians
HELP HELP fast please
John bought 6 dumplings for $3.00. Let x represent the number of dumplings purchased, and let y represent the total cost. Graph the line that represents the pro
Choose five nationalities of people in Spanish-speaking countries.
What was the primary purpose of the Civil Rights Act of 1866?