Respuesta :
a) $2.97 ÷ 12.6 = $0.24 for one ounce (unit price)
b) $4.97 ÷ 22.8 = $0.22 for one ounce (unit price)
then the better buy would just be the one that gives you more product for a lower price (b)
b) $4.97 ÷ 22.8 = $0.22 for one ounce (unit price)
then the better buy would just be the one that gives you more product for a lower price (b)