smullerenteria9 smullerenteria9
  • 18-11-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut.

Respuesta :

Jazminfun70
Jazminfun70 Jazminfun70
  • 18-11-2018

$6.90 = 6d - ($1.25 x 3)

Donuts = d



Answer Link

Otras preguntas

Kendra wants to use similes to describe the reflection and absorption of waves. Which pair of similes best fit? Reflection is like bouncing a tennis ball, and a
____ is a comparison of the present state of a system compared to its baseline.
The most common layout of keys on the keyboard is the _____ keyboard.
Gina Chuez has considered starting her own custom greeting card business. With an initial start up cost of $1500, she figures it will cost $0.45 to produce eac
The function​ s(t) represents the position of an object at time t moving along a line. Suppose s(1)=122 and s(4)=209. Find the average velocity of the object ov
Select all that apply. How do lipids differ from carbohydrates? They are formed from different basic elements. They are not soluble in water. They release les
What is the solution set of (3x - 1)^2 = 5?
When instruments double the voices by playing the same notes sung by a chorus, the music is considered to have? a. Unified timbre. b. Syncopation. c. Paired
The best way for a blogger to respond to readers counter arguments is to
cona has 42mats. dillin has 27mats. what does cona have then dillin