ChjenKellexT
ChjenKellexT ChjenKellexT
  • 31-03-2016
  • Mathematics
contestada

avocados cost $3 per pound. write and graph an equation in two variables that represents the cost of buying avocados

Respuesta :

Acm182
Acm182 Acm182
  • 31-03-2016
pounds will be represented by x and the cost will be represented by y. The equation is Y=3x. For the graph just use substition for x and then calculate the outcome and graph it.
Answer Link

Otras preguntas

Which personal pronoun correctly completes the sentence? The friendliest coach is __________. A. his B. him C. he
how should you read this passage to answer a general question?
What do the 14th Amendment and the Civil Rights Act of 1866 have in common?
You observe a population of animals that look extremely similar. They have low diversity. no diversity. high diversity. moderate diversity.
Which word in the sentence is the direct object? My parents, for example, often return library books early. A. books B. return C. library D. parents
Which religious leader led the Mormons to Utah after the murder of Joseph Smith?
The Marshall Plan contributed to economic growth by
Which religious leader led the Mormons to Utah after the murder of Joseph Smith?
Which statement about the Sui Dynasty is correct? A. It proclaimed Islam as the state religion of China in the ninth century. B. It reunited northern and southe
Which is bigger 17.5% or 1/6