Respuesta :

Weight, w = mg.            g ≈ 9.8 m/s².  m = mass in kg. w is weight in N

441 N = m* 9.8

9.8m = 441

m = 441/9.8

m = 45 kg.

Mass of the dog is = 45 kg
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico