SmartPerson11 SmartPerson11
  • 30-03-2016
  • Mathematics
contestada

you buy 12 pencils for $15.36 find the unit price in dollars per pencil

Respuesta :

MathMale
MathMale MathMale
  • 30-03-2016
[tex] \frac{15.36}{12} = $1.28
Answer Link
olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 30-03-2016
$15.36 is the cost for 12 pencils.

Unit price in $/pencil =  $15.36 / 12 pencils =  $1.28 / pencil    
Answer Link

Otras preguntas

Identify the polygon with vertices P (2, −2), Q (4, 2), R (6, 2), and S (4, −2), and then find the perimeter and area of the polygon.
Why does the figure show two different shapes of gametes?
How are plate boundaries identified?
An upward moving object must be experiencing (or at least usually does experience) an upward force? true or false
I need help and I have to do what it says
Please Help!! I don't understand this at all..
Assume that the paired data came from a population that is normally distributed. using a 0.05 significance level and dequalsxminus​y, find d overbar​, s subscri
According to Taoists , what is the Tao?
Una resma de papel tiene 20 cm de largo, 15 de ancho y 5 de altura. Calcula el volumen de una de sus hojas.
Daisy tells you she is using 8% of her $220.00 income for clothing. How many dollars does this represent?