jcoachman1101poooo jcoachman1101poooo
  • 30-03-2016
  • Mathematics
contestada

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

Respuesta :

AcaciaaCoy
AcaciaaCoy AcaciaaCoy
  • 30-03-2016
You should NEVER buy plastic water bottles! only the reusable ones, but if you must know, it's cheaper to buy the 24 pack, because if you divide 24 by $3 you get 0.8 for the cost of each water bottle.
If you divide 36 by $4 you get 0.9 for the cost of eact water bottle.
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 30-03-2016
rate
cost/amount
3/24=1/8, 1 doller per 8 botttles

4/36=1/9, 1 dollar=9 bottles

9>8
9-8=1
if by 'better buy' you mean cheaper price then
24 or $3 is better by 1 bottle per bottle
Answer Link

Otras preguntas

waths a phonogram for A
Which kind of celestial body is Ida?
Which is NOT a technique for using constructive feedback effectively? A. Focus on the present. B. Focus on the person, rather than the specific problem. C. A
15.839 rounded to nearest tenth
Which of these is a characteristic of a monocot plant
what is one key difference between the quinceanera and the smithville gazette: neighborhood thief strikes again
standard form : three hundred fifty million , six thousand,seven hundred ninety one and eighty three hundreths
According to Vegetius, what led to the changes in Roman military armor and training techniques?
a cwrtain rock contains large jagged pieces of other rocks cemwntwd by fine particles. what type of rock is this
which pair of undefined terms is used to define a ray