Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

What is the technique for there was nothing very cheerful in the climate or the town
If the general rule of a pattern is n-7 find the 22nd term (n=22)
The ratio of the same side angles of two parallel lines is 1:14. Find all angles.
While typing,a red squiggly line appears. What does that signify?
10 weeks ago Jerry bought stock at 21 and a half today the stock is valued at 20 and 3/8 we can say the stock is performing at which of the following
Which of these choices displays both proper parallel structure and correct use of commas? A) The editor told his writers to make sure they punctuate properly, t
Charles loves watching downton abbey on his local public tv station, but he never sends any money to support the station during its fundraising drives.economist
I need help can you help?
The 1994 north american free trade agreement was established between the u.s., canada, and mexico which helped lower the amount of illegal trading. reduce trade
Brian is x years old . Peter is 4 years older than Brian . Amy is 2 years younger than Brian . The total of their ages is 26 years . Work out the value of x