maddie108 maddie108
  • 30-03-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs $2.88.What is the cost of one apple?

Respuesta :

growl
growl growl
  • 30-03-2016
2.88 / 8 = 0.36

You'd find the unit price by dividing the price by the number of the object.
Answer Link
garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 30-03-2016

8 apples costs $2.88

1 apple cost $x


Let x be the cost for 1 apple

Solve x

x= 2.88/8

x= 0.36

The cost of 1 apple is 0.36


I hope that's help !

Answer Link

Otras preguntas

Criticism A.argument B.summary C.critique D.analysis
What is the acceleration of a bus that goes from rest to a speed of 50km/h in 10s?
What does that mayflower compact mean when it refers to meeting for the “general good of the colony?
A piece of plywood, the surface of which measures 8/9 square yard, is cut into sections each containing 2/9 square yard. How many sections are there?
Read each item. Make a judgment as to whether the action is right or wrong. Choose the correct answer. Someone sent money in the mail to a person in need of mo
Personal behavior is tBased on what you have read from the memoir of Miep Gies, prepare a point you would make in a group discussion. Write two or three sentenc
Which of the following expression is equal to 6-4(x+3)?
Aldrin and Jan are standing at the edge of a huge field. At 2:00 p.m., Aldrin begins to walk along a straight path at a speed of 3 km/h. Two hours later, Jan ta
In a short paragraph, define multiculturalism and explain why the United States is a multicultural nation.
the quotient of 32 times a number and 4 is 16