girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

State programs such as education, transportation, and public safety are implemented by which branch of government? a. judicial b. legislative c. executive d. fe
What is a stiff structure outside the cell membrane
Notable American protests include those for __________ and those against __________. a. equal pay for equal work... World War I b. a higher minimum wage... th
Do you think the pilgrims could have survived without the assistance of Squanto and Massasoit
Which of the following is an example of a visual history source? A an old photograph. B a diary. C a person's memory. D stories
does the game best fiends use data?
Solve and Check 5z^2=-500
after data are collected, they are often arranged in a
How many neutrons electrons and protons does boron have
The case of Furman v. Georgia (1972) resulted in a reinterpretation of the meaning of a. excessive bail. b. the right to counsel. c. the right to a speedy tr