Answer:
$ 1046
Step-by-step explanation:
Given,
The number of one way tickets = 39,
Cost of one way tickets = $ 14,
So, the total cost of one way tickets = 14 × 39 = $ 546,
Number of round trip tickets =20,
Cost of round trip tickets = $ 25,
So, the total cost of round trip ticket = 20 × 25 = $ 500,
Hence, the total revenue of the bus company = $ 546 + $ 500 =$ 1046