Respuesta :

$60 /2.5 liters

$24/liter

Answer:

$24 per liter

Step-by-step explanation:

Corey bought [tex]2\frac{1}{2}[/tex] liters of paint for $60.

Unit rate : Cost of paint per liter.

First change mixed fraction to fraction.

[tex]2\frac{1}{2}=\dfrac{5}{2}[/tex] liters of paint

Cost of [tex]\dfrac{5}{2}[/tex] liters of paint = $60

    Cost of [tex]1[/tex] liter of paint = [tex]$60\div\dfrac{5}{2}[/tex]

                                           = $24

Hence, The cost per liter of paint is $24

ACCESS MORE
EDU ACCESS