Answer:
16.3h
Step-by-step explanation:
population 2x in 24 h
going from 500 to 800 is less than double so ans is <24h
solving t: 2^(t/24)=800/500
t/24=ln(8/5)/ln2
t=24*ln(8/5)/ln2
=16.3
The time it would take the population of bacteria in the petri dish to reach 800 is 11 hours.
The time needed for the population to become 800 can be determined using this formula:
Number of years = (in FV / PV) / r
(IN 800 / 500) / 1 = 0.47 = 11 hours
To learn more about time, please check: https://brainly.com/question/21841217