Respuesta :
to increase the temperature of lead we know that the formula of heat required is given as
[tex]Q = ms\Delta T[/tex]
here we know that
[tex]Q = 54 J[/tex]
m = 58.3 g
[tex]\Delta T = T_f - T_i[/tex]
[tex]\Delta T = 42 - 12 = 30 ^0C[/tex]
now from the above equation we have
[tex]54 = 0.0583*s *30[/tex]
[tex]54 = 1.75*s[/tex]
[tex]s = 31 J/kg ^0C[/tex]
also we can write its as
[tex]s = 0.031 J/g ^0C[/tex]
Answer:
0.031J/kg°C
Explanation:
Quantity of heat absorbed = quantity of heat liberated
Qabsorbed =54J
m= 58.3g
∆T = 42-12= 30°C
Qabsorbed= mc∆T
c = specific heat capacity= Absorbed/m∆T
c = 54/58.3× 30
= 54/1749
c = 0.031J/kg°C