The drag force F (in pounds) of water on a swimmer can be modeled by F = 1.35s^2 where s is the swimmers speed (in miles per hour). How fast must you swim to generate a drag force of 10 pounds?

Respuesta :

We are given

[tex]F=1.35s^2[/tex]

where

F is the drag force (in pounds) of water on a swimmer

s is the swimmers speed (in miles per hour)

we are given

F=10

so, we can set it and then we can solve for s

[tex]10=1.35s^2[/tex]

[tex]1.35s^2\cdot \:100=10\cdot \:100[/tex]

[tex]135s^2=1000[/tex]

[tex]\frac{135s^2}{135}=\frac{1000}{135}[/tex]

[tex]s^2=\frac{200}{27}[/tex]

[tex]s=\sqrt{\frac{200}{27}},\:s=-\sqrt{\frac{200}{27}}[/tex]

Since, speed can never be negative

so, we will only consider positive value

[tex]s=\frac{10\sqrt{6}}{9}[/tex]

[tex]s=2.72166mph[/tex]..............Answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico