sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 28-10-2018
  • Mathematics
contestada

Julie paid $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. What is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-10-2018

Answer:

40 cents

Step-by-step explanation:

That would be 2.10 / 5 1/4

= 2 1/10 /  5 1/4

=  21 / 10 /  21/ 4

= 21 / 10 * 4 / 21

= 84/ 210

=  0.40

Answer $0.40   or 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

At a store each notebook has a cost of X dollars. which situation can be represented by this inequality​
Help me please ASAP
The first five terms of a sequence are 5, 4, 3, 2, 1. What is the explicit formula for the sequence?
A geologist looks at a map to determine which of two areas would experience more chemical weathering. Area 1 is on the coast of a country in South America, near
5. Jackson attacked the Bank of the United States because ... 5 (1 Point) it was being run by corrupt elected officials. it made too many loans to noncitizens.
2 Ponts A major scale is made up of five whole steps and how many half steps?
Which question is answered in the section "Children Write Messages With Sidewalk Chalk"? its A Why are parents hanging lines in their front yards? ars How did L
What is the slope of this problem
How does the section regarding entertainment in America contribute to the development of ideas in the text? *
Please answer all questions uestion 1 (1 point) What is the value of215÷85 ? Question 1 options: 12 1675 2615 112 Question 2 (1 point) A family size bag of Tak