Respuesta :
Answer:
30.4%
Step-by-step explanation:
Probability that the 5 chosen are not defective = (1 - 0.07)^5
= 0.93^5
= 0.696
So the probability that there is at least one defective = 1 - 0.696
= 0.304
= 30.4 %
The probability of randomly choosing atleast one defective item would be 0.3043
Given the Parameters :
- Defect rate = P(defect) = 0.07
Probability = required outcome / Total possible outcomes
- P(atleast 1 is defective) = 1 - P(none is defective)
P(not defective) = 1 - P(defective) = 1 - 0.07 = 0.93
P(none is defective) = P(non defective)^5
P(none defective) = 0.93 × 0.93 × 0.93 × 0.93 × 0.93 = 0.6957
P(atleast one is defective) = 1 - 0.6957 = 0.3043
Therefore, probability of atleast one defective item is 0.3043.
Learn more : https://brainly.com/question/18405415