You are given the table
[tex]\begin{array}{cccc} &\text{Male}&\text{Female}&\text{Total Income}\\\text{over \$50,000}&475&375&850\\\text{below \$50,000}&75&75&150\\\text{Total}&550&450&1,000\end{array}[/tex]
The events A and B are independent when
[tex]Pr(A\cap B)=Pr(A)\cdot Pr(B).[/tex]
1. The probability "being female" is
[tex]Pr(\text{Being Female})=\dfrac{375+75}{1,000}=\dfrac{450}{1,000}=0.45.[/tex]
2. The probability "earning over $50,000" is
[tex]Pr(\text{Earning over \$50,000})=\dfrac{475+375}{1,000}=\dfrac{850}{1,000}=0.85.[/tex]
3. The probability of "being female and earning over $50,000" is
[tex]Pr(\text{Being Female and Earning over \$50,000})=\dfrac{375}{1,000}=0.375.[/tex]
Since [tex]0.45\cdot 0.85=0.3825\neq 0.375,[/tex] these events are dependent.