The number of O atoms that ate in 1.25 mol of SO2 is 2.5 moles
calculation
moles of O= total number O atoms in SO2 x 1.25 moles
The number of O atoms in SO2 = 1 x2 = 2 atoms
moles is therefore= 2 x 1.25 moles = 2.5 moles