Respuesta :

# moles = mass (g) / Mr (relative atomic mass)

# moles = 458 / ((23*2)+32+(16*4)

# moles= 458 /  142 = 3.2253521126760...

= 3.23 moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico