contestada

the probablilty that a person in the us has type b blood is 13%. four unrelated people are selected at random. find thr probability that all four have type b blood.

Respuesta :

Answer:

.

c)"At least 1 O+" is equivalent to "not none O+" (forgive the incorrect English).

P(not none O+)+P(none O+)=1

P(not none O+)=1-P(none O+)

P(not none O+)=1-0.00491

P(at least 1 O+)=0.995

Step-by-step explanation:


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico