Respuesta :

one mole of water contains 6.02 x 1023 MOLECULES of water. But each molecule of water contains 2 H and 1 O atom = 3 atoms, so there are approximately 1.8 x 1024 atoms in a mole of water.


Answer: The number of molecules in given amount of water is [tex]10.8396\times 10^{23}[/tex]

Explanation:

We are given:

Moles of water = 1.8 moles

According to the mole concept:

1 mole of a compound contains [tex]6.022\times 10^{23}[/tex] number of molecules.

So, 1.8 moles of water will contain = [tex]1.8\times 6.022\times 10^{23}=10.8396\times 10^{23}[/tex] number of molecules.

Hence, the number of molecules in given amount of water is [tex]10.8396\times 10^{23}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico