marsjupiter8552 marsjupiter8552
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

Jack is going apple picking. Each basket can hold 2.5 pounds of apples. He picks 7 baskets of apples. A pound of apples costs $3.50. How much money did he spend ?

Respuesta :

maddienoel24 maddienoel24
  • 31-10-2018

Answer:

$61.25

Step-by-step explanation:

3.5*2.5=8.75


8.75*7=61.25

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions is equivalent to 2 exponent -4
describe the system of laws used in most islamic nations today.
How many of the following molecules are polar? CH4, N2, NBr3, PCl5, CH3Cl
can someone help me out with this
Match each career with the task that a person in that job completes.
How did the US respond to people of Japanese ancestry living in the US during WWII?.
Echoic sensory memory: Please choose the correct answer from the following choices, and then select the submit answer button. Answer choices can last for up to
Can anyone help me Find the equation of the line?
Did the North or south have farms?.
Why did President Roosevelt issue Executive Order 9066?.
ACCESS MORE