naajaae6823 naajaae6823
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

Mr.Endo buys 13.6 gallons of gasoline. He pays $3.95 per gallon. How much does Mr.Endo spend on gasoline

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 04-11-2018

Cost per gallon of gasoline = $3.95 per gallon.

Total number of gallons of gasoline Mr.Endo buys = 13.6 gallons.

We need to find the total cost of 13.6 gallons of gasoline.

In order to find the total cost of 13.6 gallons of gasoline, we need to multiply it by cost of each gallon of gasoline.

Therefore, cost of 13.6 gallons of gasoline = 13.6 × 3.95

On multiplying 13.6 by 3.95, we get 53.72.

Therefore, Mr.Endo spend a total $ 53.72 on gasoline.


Answer Link

Otras preguntas

Which of the folowing can cause mutations that lead to cancer?
the quotient of -24 and the sum of p and q
Find the equation for the line that passes through the point (3,4) and that is parallel to the line with the equation x=4
45 POINTS FOR AWNSER PLS EXPLAIN NUMBER 42
Benjamin ran a total of 21 miles last month .This is 75% of the number of miles he wants to run this month. Slove the equation 0.75m =21 to find out how many
how did cardenas appeal to ordinary people?
Three friends went to Six Flags. Each person pays $40 for their entry ticket. For each ride, they each pay $16.00. If all three friends go on 6 rides. How much
Objects in motion can be slowed down or stopped by _________once they `touch eachother. (answer the blank)
Do number 7 pleaseeee
brainliest for fast!! ASAP! I have to study soon and I have to finish this homework!! What kind of figurative language is 'a flicker of hope'? If it's not figur