brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. What was the cost per pound?
(PLEASE HELP!) (WILL MARK THE BRAINLIEST ANSWER!)

Respuesta :

lmarker02
lmarker02 lmarker02
  • 26-10-2018
the answer to that is 9.85
Answer Link
sanyia2017
sanyia2017 sanyia2017
  • 26-10-2018
First you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1
now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85
Answer Link

Otras preguntas

How many grams of Sg is required to produce 83.10 g SF6? S: +24F-->8SF
What are the two countries that lie on the himalayan border between india and china
Unpolarized light passes through two polarizers; the axis of one is vertical and that of the other is at 54.0 o to the vertical. What is the ratio of the transm
What are the waste products excreted when making ATP by: A) aerobic respiration B) anerobic respiration and C) fermentation
Find the coordinates of point B on AC such that AB is 2/3 of AC.
The net force driving an uncharged molecule across the plasma membrane by passive transport is: (a) Concentration gradient (b) Charge of the molecule (c) Memb
f(n)=3xf(n-1)-2f(2)=4f(5)=
Which of the following is an example of supporting signal ?
Each table at a restaurant has six chairs placed around it. Which ratio is equivalent to the ratio given in the situation between tables and chairs at the resta
Who said the only thing to fear is fear itself