An air plain is flying from New York city to Los Angeles. The distance it travels in miles, d, is related to the time in seconds, t, by the equation d=0.15t.

How fast is it flying? Be sure to include the units. Explain.

How far will it travel in 30 seconds? Explain.

How long will it take to go 12.75 miles? Explain.

Respuesta :

Answer:

  1. 0.15 miles per second
  2. 4.5 miles
  3. 85 seconds

Step-by-step explanation:

1. When t=1 (second), the equation tells you the airplane travels

... d = 0.15·1 = 0.15 . . . . miles

The speed is 0.15 miles per second.

2. When t=30, the distance is given by the equation as ...

... d = 0.15·30 = 4.50 . . . . miles

3. We want to find the value of t that makes d be 12.75. Putting that number in the equation, we get ...

... 12.75 = 0.15·t

We solve this by dividing by the coefficient of t.

... 12.75/0.15 = t = 85 . . . . seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS