Respuesta :
If you're looking to find which one's a better deal, just find the unit price.
A dozen eggs for $2.99
1 dozen = 12 eggs
2.99/12 = (about) $0.25 per egg
30 eggs for $8.00
8.00/30 = (about) $0.27 per egg
A dozen eggs for $2.99 would be the better deal
Answer:
A dozen for $2.99 costs less per egg
Step-by-step explanation:
$2.99 is essentially $3, so 2.5 dozen (30 eggs) at that price will be 2.5×$3 = $7.50. This is less than $8.00.
The cost per egg is less at the 12 for $2.99 rate.
_____
If you like, you can figure actual cost per egg.
... $/egg = $2.99/12 ≈ $0.249167 . . . . lowest cost per egg
or
... = $8.00/30 = $0.266667