gabbyhrules
gabbyhrules gabbyhrules
  • 19-10-2018
  • Mathematics
contestada

You are buying flowers to hand out at a school dance. Roses cost $30 for a dozen but cost more if bought individually, with the money you have, you can buy 7 dozen and 4 single roses or 64 single roses. How much is one rose? How much money do you have?

Respuesta :

rayskye0217
rayskye0217 rayskye0217
  • 19-10-2018

One rose is $2. The amount of money you have is $90

Answer Link

Otras preguntas

How does globalization affect economies around the world?
Plz answer right away
15 POINTS! MOST HELPFUL WILL BE MARKED BRAINLIEST Please show how its done and a area model (its division and the answer could possibly come out as a fraction)
Help please , it’s math
Which expression represents the number [tex]5i^{4}[/tex]+[tex]2i^{3}[/tex] + [tex]8ix^{2}[/tex] + [tex]\sqrt -4[/tex] rewritten in a+bi form? Please help me ou
Which statement best describes randall's motivation for advocating for change in the curriculum?
French help please questions listed
describe racial tensions in America during the 1950’s
Help please. . . . . asap
1. For the functions: g(x)=x2 g ( x ) = x 2 and f(x)=x+4 f ( x ) = x + 4 Compute the composition of functions: