Janet and her brother John went out to eat. Both paid the same amount. Janet got three burgers and left a $10 tip. John bought 4 burgers, but only left a $5 tip. 1. What was the cost of each burger? 2. What did each Janet and John pay?

Respuesta :

Answer:

Cost for 1 burger = 5 $

Amount spent by Janet  = 25$

Amount spent by John = 25$

Explanation:

Let the cost for burger be p.

Janet got three burgers and left a $10 tip

Amount spent by Janet  = 3 p + 10

John bought 4 burgers, but only left a $5 tip

Amount spent by John  = 4 p + 5

Both paid the same amount.

 So, we have  3 p + 10 = 4 p + 5

=> p = 5 $

So, cost for 1 burger = 5 $

Amount spent by Janet  = 3 x 5 + 10 = 25$

Amount spent by John  = 4 x 5  + 5 = 25$

ACCESS MORE