pizzcguy pizzcguy
  • 19-10-2018
  • Mathematics
contestada

Help with my question please. None of my friends get it! HELP PLEASE!!

Help with my question please None of my friends get it HELP PLEASE class=

Respuesta :

kkt245 kkt245
  • 19-10-2018
To find the answer you must first subtract the flat rate from 10.65
10.65- 4.25= 6.40
So now to find the price per ounce you must divide 6.40 by the amount of ounces (which in this case is 64 ounces since there are 16 ounces in a pound)
So 6.40 divided by 64 is 0.01
So Carl has to pay 1 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Ireland has a 23% VAT (value-added tax, similar to a sales tax). How much will the VAT be on a purchase of a €250 item?
where did the US government originate from
Which of the following was made possible by the Fourteenth Amendment? State governments were able to pay back money owed after the war. State governments had
What can be said about the Babylonians attitudes towards family?
(4x-1)(4x+1)-3=15x^2
definition of supply
How did the British Colonists react to the Sugar Act?
Which of the following regions was stricken by animal plagues in the seventeenth and eighteenth centuries? A. Africa B. United States C. Middle
omega just got her pilot's license and wants to rent a plane. The Platinum Plane Company charges $180 plus $92 per hour to rent a plane. The Plastic Plane Compa
What percentage of the 27.3 million businesses in the united states are small companies with less than 500​ employees?