Respuesta :
This is a fraction equal to
48 Dollars ÷ 4 Pounds
We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by
$48/4 divided by 4 =
$12/1
So it’s $12 per pound
48 Dollars ÷ 4 Pounds
We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by
$48/4 divided by 4 =
$12/1
So it’s $12 per pound