Respuesta :

$12 since 48 divided by 4 is 12.
eddy47
This is a fraction equal to
48 Dollars ÷ 4 Pounds

We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by

$48/4 divided by 4 =

$12/1

So it’s $12 per pound

ACCESS MORE