A farmer grows 128 red tomato plants and 102 yellow tomato plants. Each plant produces about 32 tomatoes. The farmer plans to sell each tomato for $2. Explain how to find a reasonable estimate for the total amount of money the farmer will earn if she sells all of the tomatoes.

Respuesta :

DeanR

Expensive tomatoes!

We'll add the two kinds to get the total number of plants, multiply that by the tomatoes per plant and multiply the result by the sale price per tomato.

(128 + 102) plants × 32 tomatoes/plant × 2 dollars/tomato = $14,720

Forget math, become a farmer.

Answer: $14,720


Answer:

The total amount of money the farmer will earn if she sells all of the tomatoes is $14,720.

Step-by-step explanation:

A farmer grows 128 red tomato plants and 102 yellow tomato plants.

Total number of plants = [tex]128+102=230[/tex]

Now, each plant produces about 32 tomatoes.

So, 230 plants will produce = [tex]32\times230=7360[/tex] tomatoes.

Given that the farmer plans to sell each tomato for $2.

Hence, total money earned will be = [tex]7360\times2=14720[/tex] dollars

The total amount of money the farmer will earn if she sells all of the tomatoes is $14,720.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico