Under Plan A a 2 minute call costs .54 cents a 4 minute call costs 1.08. Under plan b the cost for x minutes is given by y=0.289x. Which plan is cheaper? Why?

Respuesta :

Answer: Plan A is cheaper, because the cost of a 2-minute call and a 4-minute call is less than the cost of a 2-minute call and a 4-minute of Plan B call.

Step-by-step explanation:

1. You have the following information of Plan A:

- A 2 minute call costs .54 cents.

- A 4 minutes call costs $1.08.

2. For Plan B, you know that the cost of [tex]x[/tex] is given by the equation:

[tex]y=0.289x[/tex]

3. Therefore, you can compare both plans by finding the cost of a call of 2 minutes and a call of 4 minutes of Plan B. You can calculate this by giving these values to [tex]x[/tex]:

[tex]x=2\\x=4[/tex]

4. Substitute the values into the equation:

[tex]y=0.289(2)=0.578cents[/tex] (This is more expensive)

[tex]y=0.289(4)=1.156dollars[/tex] (This is more expensive)

5. Therefore, Plan A is cheaper, because the cost of a 2-minute call and a 4-minute call is less than the cost of a 2-minute call and a 4-minute of Plan B call.

ACCESS MORE