fahdjskak fahdjskak
  • 17-10-2018
  • Social Studies
contestada

which is a better buy $1.92 for 4 apples or $4.20 for 10 apples

Respuesta :

AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 17-10-2018

To find out which is the better buy, we need to find the unit rate for both products

To find the unit rate, all we do it divide the price by the amount

$1.92 ÷ 4 = $0.48

$4.20 ÷ 10 = $0.42


$0.42 < $0.48


Therefore, the best deal would be 10 apples for $4.20


Hope this helps you

Brainliest would be appreciated!

-AaronWiseIsBae

Answer Link
PFChangs
PFChangs PFChangs
  • 17-10-2018

Buy dem $4.20 for 10 apples because $4.8 is the cost of $1.92 for 4 apps instead of $4.20

# quick maths #

Answer Link

Otras preguntas

Mass is constant regardless of an object’s location, but the weight of the object depends upon
ade has finished his design and wants to add details such as his name, and the drawing name. In which part of the drawing should Jade add these details? Jade sh
What is the slope of the line? 3x-4y=73x−4y=7
Tyler orders a meal that costs $15, if the tax rate is 6.6%, how much will the sales tax be on Tyler's meal?
What is inequality according to math
How many gallons of 20% antifreeze should be mixed with 10 gallons of 92% antifreeze to obtain a 65% antifreeze mixture?
is 3.14 rational or irrational
How many times can 167 go into 1135.
What is meant by saying water has a high specific heat?
Refer to the two statements below. Which pair of words will make the statements true? 1) 5 is __ than –2 2) –2 is __ than –5 A) less for statement 1 and