kelzeyh
contestada

Suppose you are shopping for a crepe paper to decorate the school gym for a dance. Gold crepe paper costs $5 per roll, and blue crepe paper costs $3 per roll, Your budget allows you to spend at most $48 for crepe paper. How many rolls of gold and blue crepe paper can you buy without exceeding your budget?

Let x=the number of rolls of blue crepe paper.
Let y=the number of rolls of gold crepe paper.

Write a liner inequality that describes the situation.

Respuesta :

Inequalities are easy because you can set up a limit without worrying about the variables or other factors. Because blue crepe paper costs $3 per roll, every time you use x it will br 3x. Because gold crepe paper costs $5 per roll, it will always be 5y. Add these together to get 3x + 5y < or equal to 48.

A liner inequality that describes the situation would be 3x + 5y < 48.

What is inequality?

Inequality is defined as the relation which makes a non-equal comparison between two given functions.

Suppose you are shopping for crepe paper to decorate the school gym for a dance.

Gold crepe paper costs $5 per roll, and blue crepe paper costs $3 per roll, Your budget allows you to spend at most $48 for crepe paper.

Let x = the number of rolls of blue crepe paper.

Let y = the number of rolls of gold crepe paper.

A liner inequality that describes the situation.

Add these together to get

3x + 5y < 48.

Learn more about inequality ;

brainly.com/question/14164153

#SPJ2

ACCESS MORE