What is the distance traveled by an object that moves with an average speed of 6.0 meters per second for 8.0 seconds

Respuesta :

This is a Physics question where we need to figure out how many meters Cam can run per second. To figure this out we divide the distance by the change in time.


40/5.79 = 6.9 meters per second approximately.



The distance traveled by the object is 48 m.

The given parameters;

average speed of the object, = 6 meters per second

time of motion of the object, t = 8 s

The distance traveled by the object is calculated as follows;

[tex]s = (\frac{v+ u}{2} )\times t[/tex]

where;

[tex]\frac{v+u}{2}[/tex]  is the average speed of the object

Now, substitute the given values and solve for the distance traveled by the object;

[tex]s = (\frac{v+ u}{2} )\times t\\\\\s = 6 \times 8\\\\\s = 48\ m[/tex]

Thus, the distance traveled by the object is 48 m.

Learn more here: https://brainly.com/question/3267354

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico