Tenho que compra lápis e canetas. Se comprar sete lápis e três canetas, gastarei R$16,50. Se comprar cinco lápis e quatro canetas, gastarei R$15,50. Qual o preço de cada lápis e de cada caneta?
In American: I have to buy pencils and pens. If I buy seven pencils and three pens, I'll spend $ 16.50. If I buy five pencils and four pens, I'll spend $ 15.50. What is the price of each pencil and pen? Idk the answer