ms. dawson spent $28 for 8 notebooks. if each notebook sells for the same price, how much would she have to spend for 48 notebooks?

Respuesta :

28/8=3.5
3.5*48=16

she would spend 168 dollars for 48 notebooks

Answer:

She would have to spend $168

Step-by-step explanation:

Step one:

Divide 28 by 8 to find out how much one individual notebook costs.

28/8 = $3.50

$3.50(a)

a = amount of notebooks bought

Now multiply it by how many she buys

$3.50(48) = $168

This means she spend $168 on 48 notebooks.

ACCESS MORE