Respuesta :

znk

There are 19.5 g Na in 71.4 g NaHCO₃

Calculate the molecular mass of NaHCO₃.

1 Na = 1 × 22.99 u = 22.99   u

1 H   = 1 × 1.008 u =    1.008 u

1 C   = 1 × 12.01  u =  12.01    u

3 O = 3 × 16.00 u =  48.00  u

               TOTAL =  84.008 u

So, there are 22.99 g of Na in 84.008 g NaHCO₃.

∴ Mass of Na = 71.4 g NaHCO₃ × (22.99 g Na/84.008 g NaHCO₃) = 19.5 g Na

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico