contestada

You will have a 500mL solution of salt water. From this you will take 10.0mL and place it on a balance. You find that the 10.0mL solution has a mass of 10.7 g. What is the density of the 500mL of salt water solution in g/mL?

Respuesta :

Answer:

Given data:

Volume of solution: 500 ml

Mass of 10 ml solution: 10.7 g

Density of whole solution: ?

Solution:

Mass of 500 ml solution : 10.7/10 * 500 =  535 g

Density = Mass/ volume

Putting values in formula :

D = 535/500 = 1.07 g/ml

                                         Hence    Density = 1.07 g/ml

ACCESS MORE
EDU ACCESS