basicalondraa
basicalondraa basicalondraa
  • 28-09-2018
  • Mathematics
contestada

kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. what was the price per gallon?

Respuesta :

bbgmya bbgmya
  • 28-09-2018
3.85 if you divide the total cost by the number of gallons you should get your answer hope this helped
Answer Link
AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 28-09-2018

All we need to do here is divide $46.20 by 12

46.20 ÷ 12 = 3.85

Therefore, each gallon of gas was $3.85

Hope this helps

-AaronWiseIsBae

Answer Link

Otras preguntas

Write the number in two forms 300,000+5,000+20+6
Julio: para miÌ, no cuesta mucho. tengo la tarjeta de creÌdito de mi ______________.
The Supreme Courts jurisdiction includes
Calculate the Area of the shape in number 3
HOMEWORK ASAP. (First one is branly)!!!
What is 8 minus the quotient of 15 and y
What sets primary consumers apart from other consumers?
A _______ instructs the broker to buy or sell a security at the best available current market price.
What city is between pine lakes and ploppa grove
Write the expression 3m-4n-8 as a sum.