Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 28-09-2018
  • Mathematics
contestada

a six pack of fruit juice cost $2.76 at that same rate how much would a 15 pack cost show work mark braniest

a six pack of fruit juice cost 276 at that same rate how much would a 15 pack cost show work mark braniest class=

Respuesta :

brainfoodz
brainfoodz brainfoodz
  • 28-09-2018
First you divide the cost per the number of units (6):
$2.76/6=$0.46

Then you multiply the unitary cost per 15:
$0.46x15=$6.90 (this is the cost of a 15-pack)
Answer Link

Otras preguntas

Ava has 6 boxes of supplies for her classroom each box has a mass of 4 kg what is the total mass for all boxes
help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Be sure to answer all parts. Determine triangle(n)gas for each of the following reactions: (a) MgCO3(s)→→ MgO(s) + CO₂(g) mol (b) 2 H₂(g) + O₂(g) → 2 H₂O(l) mol
Which of the following equations is an example of inverse variation between the variables x and y? Please help
show that x-2 is a factor of f(x)=x^4+x^3-x^2-x-18
The ratio of students to adults on a field trip is 5:2 which table correctly represent this ratio
Noah thinks the answers to these two questions will be the same. This year, a herd of bison had a 10% increase in population. If there were 550 bison in the her
four baby chickens weighed 12 oz, 9.65 oz, and 11.125 oz. what was their total weight​
Use the chemical reaction to answer the question. 4​Fe+3O2→2Fe2O3​ What happens to atoms of Fe and O2 during the reaction? (1 point) Responses They gain mass. T
Find the value of x for which m || n