Justin and his friends Dan went to movie if they each bought popcorn for 4.25 and a soda for 2.25 what was their total bill after adding 5% sales tax

Respuesta :

Add 4.25(2)+2.25(2)=13

Multiply 13*0.05 to find 5% of 13.

13*0.05=0.65, which means the 5% tax is 65 cents.

Add 0.65 and 13 to find the total bill:

0.65+13=13.65

The total bill is $13.65.

I hope this helps :)


4.25(2)=8.50 (multiply by 2 since there are 2 people getting this)

2.25(2)=4.50 (multiply by 2 since there are 2 people getting this)

8.50+4.50=13 (add them together to get the total cost w/out tax)

13.00*0.05=0.65 (this is how much tax is for Justin and Dan combined)

13+0.65=13.65 (add the tax to the price w/out tax)


Your answer is $13.65

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico