If a person weighs 717 N on earth and 5320 N on the surface of a nearby planet, what is the acceleration due to gravity on that planet?

Respuesta :

Answer:

The acceleration due to gravity on that planet = 72.76 [tex]m/s^2[/tex]

Explanation:

  Weight of person in earth = 717 N

  We know that weight = mg

   Acceleration due to gravity of earth = [tex]9.8m/s^2[/tex]

   So mass of person = 717/9.8 = 73.16 kg

   Mass of body is constant everywhere, so mass of person on the surface of a nearby planet = 73.16 kg

   Weight on the surface of a nearby planet = 5320 N = mg', where g' is the acceleration due to gravity value of the nearby planet.

     So   5320 = 73.16*g'

                   g' = 72.76 [tex]m/s^2[/tex]

   The acceleration due to gravity on that planet = 72.76 [tex]m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico