Answer:
Displacement, x = 0.25 m
Explanation:
It is given that,
Spring constant, k = 10 N/m
Force, F = 2.5 N
We have to find the displacement of a spring. It can be calculated using Hooke's law i.e.
F = - kx
[tex]x=\dfrac{F}{k}[/tex]
[tex]x=\dfrac{2.5\ N}{10\ N/m}[/tex]
x = 0.25 m
Hence, the displacement of the spring is 0.25 m.