Yoshi's employer pays 80% of the total cost of his family's health insurance pla, while Yodhi pays tje rest. If the total cost of the plan will increase from $500 per month to $750 per month, how much more will Yodhi have to pay each month?

Respuesta :

Yoshi will have to pay $50 more dollars each month.

Answer: Amount more paid by Yodhi is $50 each month.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Initial amount of insurance premium per month = $500

Percentage of total cost of his family's health insurance paid by employer = 80%

Remaining % paid by Yodhi = 80%

Now, Amount of insurance premium per month increased to = $750

so, Difference between them becomes

[tex]\$750-\$500\\\\=\$250[/tex]

so, amount paid by Yodhi more each month is given by

[tex]\frac{20}{100}\times $250\\\\=0.2\times \$250\\\\=\$50[/tex]

Hence, amount more paid by Yodhi is $50 each month.

ACCESS MORE
EDU ACCESS