Answer
The answer to this question is [tex]4 ms^{-2}[/tex]
Explanation
As we know that accelartion is the rate of change of velocity. So, it can be write as
[tex]a = (V_f -V_i) /t[/tex]
where
[tex]V_f[/tex] is the final velocity
[tex]V_i[/tex] is the initial velocity
t is the time
a is the accelartion
as we konw
a = ?
t = 1.25 s
From rest So,
[tex]V_i[/tex] = 0
[tex]V_f = 5 ms^{-1}[/tex]
Putting values
[tex]a = (5 - 0)/1.25[/tex]
[tex]a = 5/1.25[/tex]
[tex]a = 4[/tex]
[tex]a = 4 ms^{-2}[/tex]
So, the right answe is [tex]4 ms^{-2}[/tex]